TVM 3840-serien

Yderligere værktøjer

Fuld installationsvejledning

Alt, hvad du behøver for at få dit TV monteret sikkert på væggen på ingen tid

Inden du går i gang

... vil vi bare gerne sige tak, fordi du valgte Vogel’s. Klogt valg.

Og du er allerede ved at tage endnu et klogt valg – at læse manualen! Læs videre for at lære alt om en sikker og effektiv installation, og hvordan du bruger dit nye beslag.

 

Pas på dig selv

Advarsel

Læs altid sikkerhedsinstruktionerne nøje, inden du installerer og bruger dette produkt.

Det er strengt nødvendigt at følge disse instruktioner. Forkert montering og/eller installation kan udgøre en stor risiko for dig, dit TV og din familie.

 

Hvad er der i kassen?

  • Mangler der noget? Kontrollér, at din emballage indeholder alt:
    1. Vægbeslag
    2. Grænsefladestænger
    1. Grænsefladestrips
    1. Sikkerhedsvejledninger
    2. Bolte til fastgørelse af strips på TV (se indholdet nedenfor)
    3. Afstandsstykker
    4. Spændeskiver Ø 18 mm
    5. Skruer
    6. Plugs (fischer© DuoPower)
    7. Spændeskiver Ø 26 mm
    8. Dæksler
    9. Beskyttende lapper til dit TV
    10. Kabelklemmer
    11. Vaterpas
    12. Grænsefladebolte
    13. Unbrakonøgle
  • Indhold af TV-fastgørelsessættet:
    • 4x M6* 12 mm bolte
    • 4x M6* 25 mm bolte
    • 4x M6* 35 mm bolte
    • 4x M8* 12 mm bolte
    • 4x M8* 25 mm bolte
    • 4x M8* 45 mm bolte
    • 4x M6-skiver
    • 4x afstandstykke 10 mm
    • 4x afstandstykke 5 mm

Du skal kun bruge fire bolte til at montere dit TV. Gem resten til anden brug!

 

Har du værktøjet klar?

  • Start ikke uden alt det nødvendige værktøj:

    • Stjerneskruetrækker
    • Boremaskine
    • 10 mm eller 25/64” beton-/murbor (kun til beton-/murstensvægge)
    • 5 mm eller 13/64” beton-/murbor (kun til beton-/murstensvægge)
    • 5 mm eller 13/64” træbor (kun til vægge med træbolte)
    • Boltfinder (kun til vægge med træbolte)
    • Topnøgle nr. 13
    • Blyant
 

Pas på dig selv

  • Det betyder ikke noget at se cool ud? Bær altid personligt beskyttelsesudstyr:
    • Øjenbeskyttelse
    • Høreværn
    • Sikkerhedssko

Det kræver to personer at løfte dit TV. Vær ikke overmodig!

 

Yderligere værktøjer

Markér det første borehul
Brug vores gratis DrillRight™ AR-app for at finde den perfekte monteringshøjde.

 

Få hjælp fra vores video
Ikke mere stress. Se og lær med vores praktiske online-installationsvideo.

 

Lad vores PDF vejlede dig
Download en PDF-version af denne installationsvejledning samt garantibetingelser.
 

Klar ... parat ... installer!

Trin 1: Fastgør strips til TV'et

  1. Placer TV'et forsigtigt med forsiden nedad på en ren overflade uden forhindringer.
  2. Sæt de beskyttende TV-lapper Ⓛ på grænsefladestripsene Ⓒ.
  3. Fastgør grænsefladestripsene Ⓒ på TV'et med boltene Ⓔ. Sørg for, at grænsefladestripsene Ⓒ er i samme højde og ikke stikker ud.

Mangler du nogle bolte? Eller har du brug for andre? Det venlige team hos Vogel's kundeservice står klar til at hjælpe: vogels.com/contact

Se brugervejledningen til dit TV for de korrekte boltstørrelser. Sørg for, at bolte og skiver er placeret korrekt. Brug afstandsstykker efter behov.

  1. Løsn skruerne grænsefladestripsene Ⓒ.
  2. Skub grænsefladestangen Ⓑ gennem grænsefladestripsene Ⓒ.
  3. Fastgør grænsefladestængerne Ⓑ til grænsefladestripsene Ⓒ ved at stramme skruerne.
  4. Sæt grænsefladebolten Ⓠ i den øverste grænsefladestang. Sørg for, at du ikke skruer den helt ind endnu.
 

Trin 2: Fastgør vægbeslaget til væggen

Hvor godt kender du dine vægge? Hvad de er lavet af, betyder mere end du tror …

 

Trin 3: Fastgør TV'et til vægbeslaget

  1. Løft forsigtigt TV'et til vægbeslaget Ⓐ ved at sætte den øverste grænsefladebolt Ⓠ i det øverste hak på vægbeslaget Ⓐ.
  2. Sæt en grænsefladebolt Ⓠ gennem det nederste hul i vægbeslaget Ⓐ.
  3. Stram begge grænsefladebolte Ⓠ med unbrakonøglen Ⓟ. Sørg for, at TV'et er vandret med vaterpasset.

Det kræver to personer at løfte dit TV. Vær ikke overmodig!

Så er du færdig! Nu kan du nyde dit TV!

 

Praktiske funktioner

Er der rod i kablerne? Har du brug for inspiration til, hvordan du skjuler og holder styr på dine kabler, eller hvordan du placerer andet TV-tilbehør? Se vores hjemmeside vogels.com!

Lodret og vandret korrektion

  1. Lodret korrektion: Hvis skærmen bruges i lodret startposition, og skærmen ikke er lodret nivelleret: stram / løsn justeringsskruen Ⓢ med en unbrakonøgle Ⓟ, indtil skærmen er lodret nivelleret.
  2. Vandret korrektion: Hvis den ene side af TV'et er lavere end den anden, skal du løsne den nederste grænsefladebolt Ⓠ lidt med en unbrakonøgle Ⓟ. Juster TV'et, og kontroller det med et vaterpas for oven. Spænd grænsefladebolten Ⓠ igen.

Vip for at undgå genskær

  1. Træk forsigtigt toppen af skærmen fremad for at justere hældningsvinklen. Du behøver ikke justere noget med et værktøj eller låse noget op.
  1. Føles det ikke let at vippe, eller bliver TV'et ikke stående i den vippede position? Du kan justere det med en unbraconøgle Ⓟ! Hvis dit TV kommer for let fremad, skal du dreje i retning af +. Hvis det føles for tungt at vippe, skal du dreje i retning af -.

Tving ikke skærmen bagud.

Hold styr på dine kabler

  1. Før kablerne gennem kabelklemmerne Ⓜ.
  2. Klik på kabelklemmerne Ⓜ over armene.
 

Sådan fjerner du dit TV

  1. Træk kablerne ud af dit TV.
  2. Fjern den nederste grænsefladebolt Ⓠ, og løsn den øverste grænsefladebolt Ⓠ.
  3. Løft dit TV af vægbeslaget Ⓐ, og læg det ned et sikkert sted.

Husk, at I skal være to personer om at løfte TV'et. Få altid hjælp.

 

Fungerede det?

 

Forvirret? Usikker? Ved at blive skør?

Der venter masser af hjælp til dig online:

 

Nem fejlfinding

Har du fundet et problem, du ikke kan løse? Gå ikke i panik ... prøv det her!

Problem

Årsag

Løsning

Problem

»Der er pletter på vægbeslagets arme«

Årsag

Pletterne er forårsaget af papirmassen i kassen. Vi besluttede at reducere mængden af plastik i emballagen, og der er derfor ikke længere en plastikpose omkring produktet for at forhindre papirstøv på produktet. Derfor kan disse pletter forekomme.

Løsning

Pletterne fjernes let med en klud.

Problem

»Jeg har ikke de rigtige bolte til mit TV!«

Årsag

TV-teknologiens verden ændrer sig konstant – det kan være svært at følge med nogle gange. Derfor kan det ske, at den korrekte boltstørrelse ikke medfølger ... dit TV må være det nyeste nye!

Løsning

Bare bed Vogel's kundeservice om et servicesæt, så sender vi alt, hvad du har brug for. Klik her for at kontakte Vogel’s kundeservice.

Problem

»Jeg har mange bolte i overskud. Er der noget galt?«

Årsag

Nej, du klarede det flot! Du har kun brug for 4 bolte for at installere beslaget på dit TV. På grund af alle de forskellige typer TV'er har vi vedlagt de mest almindelige størrelser for de mest solgte TV'er.

Løsning

Lad være med at smide de andre bolte ud. Gem dem!

Du kan bruge dem til et andet TV, når du køber et nyt, eller du kan bruge dem andetsteds.

Problem

»Mine vægskruer er knækket!«

Årsag

Du borer muligvis ikke dybt nok ... eller dit bor kan være for stumpt, så hullet er for smalt og skruen sidder fast.

Løsning

Brug et andet hul i vægpladen til at fastgøre vægbeslaget til væggen. Sørg for at bruge et skarpt bor i den rigtige størrelse. Brug skruens størrelse som indikation for den dybde, der skal bores. Når du har boret, skal du kontrollere, om hele skruen (undtagen hovedet) passer ind i hullet.

Problem

»Mit dæksel sidder fast!«

Årsag

Hvis afstanden mellem din væg og dit vægbeslag er lidt for smal, kan det blive vanskeligt at nå tingene.

Løsning

Skub en lille skruetrækker ind mellem væg og vægbeslag for at skubbe krogene ud og løsne dem.

 

Ofte stillede spørgsmål

»Hvor kan jeg bede om de rigtige bolte til mit TV (et servicesæt)?«

Uanset hvad du har brug for, skal du bare kontakte din lokale Vogel's-forhandler eller Vogel's direkte. Klik her for at kontakte Vogel’s kundeservice.

»Hvor finder jeg installationsvideoer?«

Klik eller tryk på knappen på forsiden af denne brugervejledning. Installationsvideoen kan findes på produktsiden for dit produkt på vores hjemmeside. Den kan også findes på vores YouTube-kanal: www.youtube.com/c/VogelsForSure

»Hvor højt skal jeg hænge mit TV?«

Midten på dit TV skal ideelt placeres i øjenhøjde, mens du sidder ned. Resultatet afhænger af placeringen af hullerne på bagsiden af dit TV. Efter at have sat stripsene på TV'et, skal du bestemme afstanden mellem midten af TV'et og midten af vægpladen. Dette hjælper dig med at bestemme, hvor du skal bore dit første hul. Download og brug den gratis DrillRight™ AR-app for at bestemme TV'ets højde og markere det første hul.

»Hvor højt skal jeg hænge mit TV, hvis jeg bruger et vippebeslag?«

Når du bruger et vægbeslag med vippefunktion, kan dit TV monteres over øjenhøjde.

»Hvilke bolte eller skruer skal jeg bruge?«

Brug alle vægskruer og fire bolte til at fastgøre dit TV. Vogel's tilbyder et komplet monteringssæt med alle monteringsmaterialer inkluderet i kassen til både dit TV og din væg. Du skal bruge fire bolte til at fastgøre beslaget til TV'et og tre eller fire skruer til væggen (afhængigt af din model). Mangler du de rigtige bolte til dit TV? Kontakt din lokale Vogel's-forhandler. Klik her for at kontakte Vogel’s kundeservice.

»Hvorfor bruger I plugs fra Fischer©?«

Fischer© DuoPower-plugs betragtes som den bedste standard inden for rawlplugs. Du skal have det bedste!

»Hvad er VESA?«

VESA er et standardmønster for montering af placeringshuller på bagsiden af et TV, som gør det muligt nemt at montere mange standardbeslag på dit TV.

 

Vær miljøbevidst!

Vi holder af planeten. Hvis du bortskaffer emballagen eller selve TV-beslaget, bedes du besøge dit lokale genbrugsanlæg eller kontakte dit kommunale kontor. På https://www.vogels.com/recycle kan du finde information om de materialer, der er brugt i emballagen for hurtig sortering. Genbrug er vigtigt!

 

Garanti

Endnu en gang tak, fordi du valgte Vogel’s! Holdbarhed er afgørende for udviklingen og produktionen af vores produkter. Derfor er vi i stand til at give en produktgaranti for en rimelig levetid på alle vores vægbeslag. Vi løser eventuelle problemer vedrørende produktklager eller returnerede produkter og vurderer alle klager baseret på anvendelsen.

Hvis dit produkt ikke fungerer korrekt på grund af materielle fejl eller produktionsfejl, reparerer vi det gratis eller erstatter det ud fra vores skøn.

Hvis du har problemer med vores produkt eller vil vide, om garantien er gældende, bedes du:

  1. Udfyld kontaktformularen eller skrive til vores kundeserviceteam. Tilføj gerne et billede.
  2. Du vil blive kontaktet af vores lokale Vogel's-distributør inden for 2 hverdage.
  3. Hvis garantien gøres gældende, skal produktet returneres sammen med det originale købsdokument (faktura, salgsseddel eller kassekvittering). Købsdokumentet skal tydeligt vise leverandørens navn og købsdatoen. Du vil blive informeret om den specifikke returadresse og den videre procedure.
  4. Vogel's garanti bortfalder i følgende tilfælde:

    • Hvis produktet ikke er installeret og brugt i overensstemmelse med vejledningen;
    • Hvis det er relevant, at hullerne i væggen ikke er blevet boret korrekt i overensstemmelse med Vogel's installationsvejledning for den pågældende vægtype;
    • Hvis produktet er blevet ændret eller repareret af andre end Vogel’s;
    • Hvis der opstår en fejl på grund af eksterne årsager (uden for produktet) som f.eks. lynnedslag, vandgener, ild, skrammer, udsættelse for ekstreme temperaturer, vejrforhold, opløsningsmidler eller syrer, forkert brug eller uagtsomhed;
    • Hvis produktet bruges til andet udstyr end nævnt på eller i emballagen.

Har du andre spørgsmål? Brug venligst vores kontaktformular.

 

Vogel’s Products BV – Hondsruglaan 93 – 5628 DB Eindhoven – Holland

Vogel’s Products BV 2023 © Alle rettigheder forbeholdes.