Tv-gulvstander TVS 3695

Tv-gulvstander TVS 3695

Fuld installationsvejledning

Alt hvad du behøver for at installere dit tv sikkert på gulvstanderen på ingen tid.

Få hjælp fra vores video

Lad vores PDF hjælpe dig på vej

Ikke mere stress. Følg vores praktiske online-installationsvideo.

Download vores komplette installationsvejledning. Alt hvad du behøver for at installere dit tv sikkert på væggen på ingen tid.

Få hjælp fra vores video

Ikke mere stress. Følg vores praktiske online-installationsvideo.

Lad vores PDF hjælpe dig på vej

Download vores komplette installationsvejledning. Alt hvad du behøver for at installere dit tv sikkert på væggen på ingen tid.

 

Før du starter

... vil vi bare gerne sige tak, fordi du valgte Vogel's. Smart valg.

Og du er allerede ved at tage endnu et smart valg – at læse vejledningen! Læs videre for at lære alt om en sikker, effektiv installation, og hvordan du bruger din nye gulvstander.

 

Pas på dig selv

Advarsel

Læs altid disse sikkerhedsinstruktioner nøje, inden du installerer og bruger dette produkt.

Det er strengt nødvendigt at følge disse instruktioner. Forkert montering og/eller installation kan udgøre en stor risiko for dig, dit tv og din familie.

  • Vogel's anbefaler, at montering og/eller installation af dette produkt udføres af en kvalificeret ekspert.
  • Vogel's kan ikke holdes ansvarlig for skader på personer og/eller ejendom forårsaget af forkert installation.
  • Se manualen til dit tv og sørg for, at vægten og størrelsen på tv'et ligger inden for de maksimale vægt- og størrelsesgrænser, der er angivet for dette produkt, og at de anvendte tv-monteringsbolte har en passende længde og diameter. Bemærk, at ikke alt det medfølgende tilbehør til tv-montering er påkrævet til at installere et enkelt tv.
  • Rengør produktet med en tør, fnugfri klud. Brug ikke rengøringsmidler eller andre opløsningsmidler til at rengøre produktet.
  • Kun kvalificeret, certificeret personale må reparere produktet. Brug kun originale reservedele. Brug af andre reservedele medfører, at garantien bortfalder, og det kan medføre personskader.
  • Ændringer af produktet og tekniske ændringer er ikke tilladt. Dette annullerer garantien og kan føre til kvæstelser.
  • Opbevar altid produktet på et tørt og sikkert sted med en temperatur mellem -10 °C og +50 °C.
  • Håndter og transporter produktet med forsigtighed.
  • Pak produktet ned igen, når du transporterer det eller ikke bruger det i længere tid.
  • Det kræver 2 personer at løfte dit tv. Lad være med at være overmodig!

 

Hvad er der i kassen?

  • Er der noget, der mangler? Sørg for, at din emballage indeholder alt:

    B.

    Grænsefladestænger

    C.

    Grænsefladestrips

    D.

    Sikkerhedsinstruktioner

    E.

    Bolte til fastgørelse af strips på tv (se indholdet i tv-fastgørelsessættet)

    F.

    Afstandsstykker

    G.

    Skiver 18 mm

    L.

    Beskyttende tv-lapper

    M.

    Bolte til fastgørelse af fødder til holderen (se indholdet nedenfor)

    N.

    Møtrikker

    O.

    Unbrakonøgle

    P.

    Dækplade

    Q.

    Kabelklips

    R.

    Træholder

    S.

    Fod (venstre)

    T.

    Fod (højre, med monterede bolte)

    U.

    Stålbeslag

 

  • Indholdet af tv-fastgørelsessættet:
    • 4x M6*12mm bolte
    • 4x M6*25mm bolte
    • 4x M8*12mm bolte
    • 4x M8*25mm bolte
    • 4x M6*35mm bolte
    • 4x M8*45mm bolte
    • 4x M6-skiver
    • 4x afstandstykke 10mm
    • 4x afstandsstykke 5mm

 

  • Indholdet af gulvstander-fastgørelsessættet:
    • 2x M8*20mm bolte
    • 2x M6*10mm møtrikker
    • Unbrakonøgle

Du har ikke brug for alle fastgørelseselementer for at montere dit tv. Gem resten til senere eller anden brug!

 

Har du dine værktøjer klar?

  • Start ikke uden alt det nødvendige værktøj:

    • Stjerneskruetrækker
    • M4 (4 mm) unbrakonøgle
 

Husk sikkerheden

  • Det betyder ikke noget, om du ser cool ud. Bær altid personligt beskyttelsesudstyr:
    • Øjenbeskyttelse
    • Ørebeskyttelse
    • Sikkerhedssko
 

Klar ... parat ... installer!

Trin 1: Fastgør strips til tv'et

Til dette trin skal du bruge:

  • En stjerneskruetrækker
  • 4x bolte (er du ikke sikker på, hvilken størrelse du har brug for til dit tv? Så besøg vores hjemmeside for at få hjælp.) Ⓔ
  • 2x M6*10 mm møtrikker
  • 4x skiver
  • 4x beskyttende tv-lapper
  • 4x afstandsstykker (valgfrit: brug enten 5 mm eller 10 mm afstandsstykker, afhængigt af din tv-type) Ⓕ
  • 2x grænsefladestænger
  • 2x grænsefladestrips
  • 1x Unbrakonøgle
  • 1x Stålbeslag

Placer tv'et forsigtigt med forsiden nedad på en ren overflade uden forhindringer.

  1. Fastgør de beskyttende tv-lapper Ⓛ på grænsefladestripsene Ⓒ. Skru grænsefladestripsene Ⓒ på tv'et med boltene Ⓔ. Sørg for, at grænsefladestripsene Ⓒ er i samme højde og ikke stikker ud.

Mangler du bolte? Eller har du brug for forskellige? Det venlige hold hos Vogel's kundeservice står klar til at hjælpe: vogels.com/contact

Sørg for, at boltene og afstandsstykkerne er placeret korrekt.

Se brugervejledningen til dit tv for det korrekte monteringsmateriale.

  1. Løsn de forhåndsmonterede bolte Ⓒ med unbrakonøglen Ⓞ.
  2. Skub den nederste del af monteringsrammen Ⓑ gennem mellemrummet på monteringsstykket Ⓒ. Sørg for, at grænsefladestang Ⓑ er placeret i en centreret position. Vær opmærksom på hullerne på siden af denne monteringsramme Ⓑ. De skal vende nedad.
  3. Skub den øverste del af monteringsrammen Ⓑ gennem mellemrummet på monteringsstykket Ⓒ. Sørg for, at grænsefladestang Ⓑ er placeret i en centreret position.
  4. Fastgør grænsefladestængerne Ⓑ til stripsene ved at stramme de påmonterede bolte Ⓒ med unbrakonøglen Ⓞ.
  5. Skru fingermøtrikken Ⓝ ind i den øverste stang. Sørg for, at du ikke skruer den helt ind endnu.
  1. Skub den v-skårne del af stålbeslaget Ⓤ på den øverste tommelfinger møtrik Ⓝ. Sørg for, at koblingerne på stålbeslaget Ⓤ glider ind i hullerne på den øverste grænsefladestang!
  2. Fastgør den øvre tommelfinger møtrik Ⓝ, indtil stålbeslaget Ⓤ er fastgjort.
  3. Fastgør den nederste tommelfinger møtrik Ⓝ, indtil stålbeslaget Ⓤ er fastgjort.

 

Trin 2: Installer gulvstanderen

Til dette trin skal du bruge:

  • 1x Træholder
  • 1x Venstre fod
  • 1x Højre fod (med monterede bolte) Ⓣ
  • 2x M8*20mm bolte
  • 1x Dækplade
  • 1x Unbrakonøgle
  1. Skub højre fod (med formonterede bolte) Ⓣ ind i træstanderen Ⓡ. Sørg for, at det længste ben er foran på træstanderen Ⓡ. Bagsiden af træstanderen Ⓡ indeholder et skjult hak til kabelstyring.
  2. Brug unbrakonøglen Ⓞ til at fastgøre venstre fod Ⓢ (uden formonterede bolte) til træstanderen Ⓡ ved at skrue de to M8*20mm bolte Ⓜ ind i de formonterede skruer på højre fod Ⓣ.

 

Trin 3: Fastgør tv'et til gulvstanderen

Det kræver 2 personer at løfte dit tv. Lad være med at være overmodig!

  1. Skub stålbeslaget Ⓤ over toppen af træstanderen Ⓡ. Brug drejeknappen (se illustrationen) til at fastgøre stålbeslaget Ⓤ til toppen af træstanderen Ⓡ.
  1. Klik en dækplade Ⓟ i rustfrit stål oven på stålbeslaget Ⓤ.
 

Praktiske funktioner

Kabelstyring

Til dette trin skal du bruge:

  • 5x Kabelclips
  1. Før kablerne forsigtigt gennem hakket på bagsiden af træstanderen Ⓡ.
  2. Påfør kabelklipsene Ⓠ over kablerne ved at klikke dem ind i hakkene Ⓡ. Begynd fra toppen, og arbejd dig ned.

Er der rod i kablerne? Har du brug for inspiration til, hvordan du skjuler og holder styr på dine kabler, eller hvordan du placerer andet tv-tilbehør? Se vores hjemmeside vogels.com!

Så er du færdig! Nu kan du se tv!

 

Afmontering af dit tv

Det kræver stadig 2 personer at løfte dit tv. Få altid hjælp.

  1. Skru møtrikkerne Ⓝ delvist ud ved at dreje dem mod uret.
  2. Fjern tv'et, og læg det et sikkert sted.
 

Fortæl os, hvordan du har det!

Din mening betyder mere, end du måske tror. Den hjælper os med at lave bedre produkter og hjælper andre kunder med at træffe informerede valg.

Del din feedback, og tilmeld dig for at vinde Vogel's produkter!

Du kan besøge vogels.com/review for at dele din feedback eller se vores vilkår og betingelser.

 

Forvirret? Usikker? Er du ved at blive skør?

Der venter masser af hjælp til dig online:

 

Simpel fejlfinding

Er der opstået et problem, du ikke kan løse? Lad være med at gå i panik ... prøv de her forslag!

Problem

Årsag

Løsning

"Jeg har ikke de rigtige bolte til mit tv!"

Tv-teknologiens verden ændrer sig konstant – det kan være svært at følge med nogle gange. Derfor kan det ske, at den rigtige boltstørrelse ikke er inkluderet ...

Bare bed Vogel's kundeservice om et servicesæt, så sender vi alt, hvad du har brug for. Klik her for at kontakte Vogel's kundeservice.

"Jeg har mange bolte i overskud. Er der noget galt?"

Nej, du klarede flot! Du skal kun bruge 4 bolte for at installere standeren på dit tv. På grund af alle de forskellige typer tv'er har vi inkluderet de mest almindelige størrelser til de mest solgte tv'er.

Lad være med at smide de andre bolte ud – gem dem!

Du kan bruge dem til et andet tv, når du køber et nyt, eller bruge dem til noget helt andet.

 

Ofte stillede spørgsmål

"Hvor kan jeg bede om de rigtige bolte til mit tv (et servicesæt)?"

Uanset hvad du har brug for, skal du bare kontakte din lokale Vogel's-forhandler eller Vogel's direkte. Klik her for at kontakte Vogel's kundeservice.

"Hvor finder jeg installationsvideoer?"

Installationsvideoen kan findes på produktsiden for dit produkt på vores hjemmeside. Den kan også findes på vores YouTube-kanal: www.youtube.com/c/
VogelsForSure

"Hvad hvis jeg har brug for reservedele?"

Hvis du har brug for en reservedel, bedes du kontakte din lokale forhandler eller Vogel's direkte. Klik her for at kontakte Vogel's kundeservice.

"Hvilke bolte eller skruer skal jeg bruge?"

Vogel's tilbyder et komplet monteringssæt med alle monteringsmaterialer inkluderet i kassen til både dit tv og din væg. Vogel's tilbyder et komplet montagesæt med alle monteringsmaterialer inkluderet i kassen. Mangler du de rigtige bolte til dit tv? Kontakt din lokale Vogel's-forhandler. Klik her for at kontakte Vogel's kundeservice.

"Hvad er VESA?"

VESA er et standardmønster for montering af placeringshuller på bagsiden af et tv, som gør det muligt nemt at montere mange standard-beslag på dit tv.

 

Den grønne vej

Vi elsker planeten. Hvis du smider emballagen eller selve tv-beslaget ud, skal du besøge dit lokale genbrugscenter eller kontakte dit kommunale kontor. Genbrug betyder noget!

 

Garanti

Endnu engang tak fordi du valgte Vogel's! Ligesom alle vores andre produkter er dit nye køb lavet af holdbare materialer og er baseret på et omhyggeligt design. Derfor giver Vogel's dig en 10-års garanti for mangler i materialer og produktion.

  1. Vogel's garanterer, at hvis der i et produkts garantiperiode opstår fejl på grund af mangler ved fremstilling og/eller materialer, vil vi efter eget skøn reparere eller om nødvendigt udskifte produktet gratis. En garanti for normal slitage er hermed udtrykkeligt udelukket.
  2. Hvis garantien påberåbes, skal produktet sendes til Vogel's sammen med det originale købsdokument (faktura eller kvittering). Købsdokumentet skal tydeligt vise leverandørens navn og købsdatoen.
  3. Vogel's garanti bortfalder i følgende tilfælde:
    • Hvis produktet ikke er boret, installeret og brugt i overensstemmelse med brugsvejledningen;
    • Hvis produktet er blevet ændret eller repareret af andre end Vogel's;
    • Hvis der opstår en fejl på grund af eksterne årsager (uden for produktet) som f.eks. lynnedslag, vandgener, ild, ridser, udsættelse for ekstreme temperaturer, vejrforhold, opløsningsmidler eller syrer, forkert brug eller uagtsomhed;
    • Hvis produktet bruges til andet udstyr end nævnt på eller i emballagen.
 

Vogel's Products BV - Hondsruglaan 93 - 5628 DB Eindhoven - Holland

Vogel's Products BV 2021 © Alle rettigheder forbeholdes.